czwartek, 19 października 2017

Japońska matcha- zdrowie w herbacie?

Moim prawdziwym odkryciem jest japońska matcha ceremonialna. Niesamowity smak i właściwości tej herbaty bardzo mnie zaskoczyły, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Matcha to specjalna odmiana zielonej herbaty, która została sproszkowana.

Wpływ matchy na zdrowie- właściwości.

Niektóre źródła podają, że matcha jest zdrowsza od tradycyjnej zielonej herbaty dziesięciokrotnie, ponieważ zamiast wypijać tylko sam wywar z liści, spożywamy je w formie rozpuszczonej (rozbitej). Wiele pisze się o właściwościach odchudzających zielonej herbaty, a także o tym, że ma ona działanie pobudzające. Sama od czasu ostatniej sesji w szkole i zarywania nocy na pisaniu pracy magisterskiej poszukiwałam czegoś, co szybko doda mi energii i oczywiście wybór padł na, dostępną na szeroką skalę, kawę, po której często czułam się rozdrażniona, niespokojna i niekiedy roztrzęsiona, co prawdopodobnie było skutkiem wypłukania magnezu z organizmu. Matcha faktycznie pobudza podobnie jak kawa, jednak pozwala uniknąć tych nieprzyjemnych skutków, a wręcz poprawia samopoczucie.


Po czym poznać dobrej jakości matchę?

Cena matchy potrafi sięgać nawet kilkuset złotych za 30 g. jednak odmian matchy dostępnych na rynku jest wiele. Zanim zakupiłam swoje pierwsze, pełnowymiarowe opakowanie, próbowałam kilku różnych rodzajów matchy od różnych producentów. Natrafiłam na matchę za około 20 zł/ 100 g w sklepie z herbatami w jednej z galerii handlowych, której smak był dość gorzki, kolor był bardzo ciemny a na jej wierzchu nie tworzyła się charakterystyczna pianka i w niczym nie przypominała tej herbaty, którą pijam teraz. Jak już wspominałam, możemy napotkać na wiele rodzajów matchy, zależnie od jej przeznaczenia np. kuchenna- do wypieków, deserów, tradycyjna/ ceremonialna- wysokiej jakości herbata do picia, a także matcha codzienna, której cena jest znacznie niższa od ceremonialnej, jednak jakość jest nieporównywalna. Sama postawiłam na dość często polecaną matchę firmy Moya, którą charakteryzuje bardzo ciekawy smak i intensywna, jasnozielona barwa i łatwość uzyskania piany na jej powierzchni.

Jak przygotowywać matchę?

Matchę przygotowuje się poprzez zalanie jej wodą w temperaturze 80 stopni Celcjusza, następnie powinno się rozbijać matchę przez około 30 sekund aż do uzyskania pianki. Rozbijanie można wykonać przy pomocy specjalnego pędzla, wykonanego z jednego kawałka bambusa, spieniacza do mleka lub trzepaczki kuchennej. Niektórzy dodają też do herbaty mleka krowiego lub roślinnego, chociaż sama jeszcze nie próbowałam matchy w takiej formie. Coś, co mnie zaskoczyło to sposób przechowywania matchy, ponieważ po otwarciu opakowania, zaleca się trzymać ją w lodówce. Co myślicie o tego typu napojach? Piliście już kiedykolwiek matchę?

Co myślicie o tego typu napojach? Piliście już kiedykolwiek matchę?

3 komentarze:

Dziękuję, każdy komentarz przynosi mi wiele radości :)